Det er mange tema som Johannes oppfattet som viktige, men om jeg måtte velge hva jeg tror var det viktigste for ham å formidle, må det være undervisningen om den nye fødsel.
Blod og vann regnes som fødsels-væskene, og det er mye av begge deler i Jesus-beretningen som Johannes har gitt oss. Allerede i prologen skriver han om en ny fødsel, og det går som en blodrød tråd gjennom hele evangeliet, inntil fødsels-væskene strømmet fra Jesu side etter hans død på korset:
Soldatene kom da og knuste beina først på den ene og så på den andre som var blitt korsfestet sammen med Jesus. Da de kom til Jesus, så de at han alt var død, og de knuste ikke hans bein. Men en av soldatene stakk ham i siden med et spyd, og straks kom det ut blod og vann.
Johannes 19:32-24
Johannes er så nær det som skjer at han kan se det med sine egne øyne. I tre år har han vært sammen med Jesus og hørt hans undervisning om den nye fødsel, det nye livet som kommer ved at vi mister oss selv og finner igjen et liv som aldri kan dø. Og, for ham blir symbolikken i «fødsels-væskene» som renner fra såret i Jesu side enda en bekreftelse på den nye fødsel.
Det er kanskje derfor Johannes tre dager senere, og nå kaller han seg «den andre disippelen», forsto at det hadde skjedd en oppstandelse før noen av de andre hadde forstått det: «den andre disippelen…så og trodde» (1).
Evangeliet om den nye fødsel er et mysterium, men har man først grepet det, faller mange aspekter av troen på plass. Faktisk blir det å tro ikke lenger en kamp med tvil, men en hvile i mysteriet.
Dagens ‘manna’:
Jeg er født på ny, og er på vei tilbake til fødebyen!
_____________________________________________
(1) Johannes 20:8
(1) Johannes 20:8
Dette er innlegg #6 i en serie - trykk på 'Underveis mot et mål' så kan du følge den fra start!
Postet på FACEBOOK

Ingen kommentarer:
Legg inn en kommentar